Vista a modrá obrazovka smrti

Windows Vista nepadá, ak ju k tomu nebudete posmeľovať. No niektoré programy ju dokážu zraziť na kolená. Ako sa s takou situáciou vyrovná nový systém? Padne za vlasť do reinštalácie, alebo to rozdýcha?

Ak pracujete s Windows častejšie, asi poznáte situáciu typu modrý šach-mat. Do fungujúceho Windows nainštalujete nejakú aplikáciu, alebo ovládač. Po reštarte sa ukáže modrá obrazovka a je koniec. Hra skončila, klietka spadla. Nepomôže nič, ak nie ste certifikovaný expert na Windows. Safe mode, ani posledná známa funkčná konfigurácia vám nepomôžu. Ručný zásah do konfigurácie je prakticky nereálny. Ostáva krotko pustiť novú inštaláciu Windows a začať pekne odznova…

Pokúsil som sa preto "natlačiť" do Windows Vista väčší počet rôznych programov známych aj neznámych výrobcov. Bol som zvedavý, ako naša šelmička Vistička zareaguje na takéto priame dráždenie tyčou cez mreže klietky. Po inštalácii asi dvadsiatich programov (naraz, bez reštartov) som Vistu reštartoval a stalo sa presne to, čo som čakal. Niektorý z nich (dosť pravdepodobne starší firewall, ale to nie je pre účely textu podstatné) spôsobil, že Vista hneď po štarte skončila modrou obrazovkou. Táto sa zobrazovala po dobu necelej sekundy, takže bez fotoaparátu by som si len ťažko prečítal, čo tam stojí.

Ako je zvykom, Windows oznamuje, že sa mu niečo nevidí a aby predišiel poškodeniu počítača, zastavil činnosť. Po sekunde nasleduje reštart s možnosťou aktivovať niektorý z diagnostických režimov.

Prezradím vám pointu radšej hneď: správne riešenie je napísané na obrazovke v bodoch, hneď, ako prvá voľba. Ja som to skúsil najskôr "klasickým" Safe mode. Dúfal som, že ma "pustí" do systému a že ručne odinštalujem problémovú aplikáciu.

Pár sekúnd sa nahrávali inicializačné súbory, ale Vista skončila modrou obrazovkou skôr, ako by začala nabiehať do grafického režimu.

Voľba F8 po štarte počítača ponúkne síce viac možností, ale ani jedna sa nedá použiť, systém končí do modrej obrazovky. Nepomohla ani voľba poslednej známej funkčnej konfigurácie. Doteraz všetko pri starom.

V tejto situácii sa oplatilo rovno úplne reinštalovať systém Windows XP. Bolo to zväčša rýchlejšie, než niekoľkohodinový a často neúspešný zápas o záchranu pomocou Recovery Console. Predsa len, je to nástroj pre špecialistu. Bežný, ani skúsený používateľ si v tejto situácii neporadí, určite nie rýchlo. Bolo by treba začať študovať podklady a to zaberie veľa času. No a my od Windows tak neradi čítame manuály – keby áno, robili by sme s Linuxom, nie? S Windows sa laborovať veľmi neoplatí. Prax ukazuje, že ak Windows začnú raz "hlúpnuť", málokedy sa podarí dať ich ešte niekedy celkom do poriadku.

Repair your computer

Vista ponúka možnosť Opraviť počítač po vložení inštalačného disku. Oproti Windows XP je táto funkcia značne vylepšená a dokáže účinne riešiť mnoho problémov. Po reštarte systému z originálneho DVD sa systém spýta, v akom jazykovom nastavení má inštalačný program bežať.

V súčasnosti je k dispozícii len anglická verzia, ale neskôr budú k dispozícii aj ostatné jazykové mutácie vrátane Češtiny a Slovenčiny. Po nastavení môžete spustiť Windows Vista Setup, alebo kliknúť…

…na drobný nápis Opraviť počítač.

Systém zaháji analýzu vzniknutých problémov a ponúkne riešenie.

Na počítači našiel jednu inštaláciu systému Windows Vista.

Ponúka možnosť použiť na opravu vzniknutého problému System Restore. Po odsúhlasení…

…sa rozbehne rekonštrukcia systému, ktorá Windows Vista dostane do posledného známeho stavu, ktorému predchádzal úplný a korektný štart. (Alebo vytvorený bod obnovy.) Po reštarte sa dostávate do fungujúceho systému v stave, v akom bol pred inštaláciou problémového softvéru.

System Restore

Je to nástroj, ktorý bol prítomný už aj vo Windows XP. Windows Vista rozširuje jeho funkcionalitu o možnosť rekonštrukcie po havárii systému aj v prípade, že do systému sa nedá vstúpiť inak, ako cez inštalačné DVD. Je to dôležitá funkcia, ktorá ušetrí dosť času.

Ak teda inštalujete do Windows Vista nejaké programy a systém začne byť nestabilný, jeho oprava je relatívne jednoduchá, akurát to zaberie (podľa mňa neprimerane) veľa času. Po modrej obrazovke smrti počítajte so zdržaním asi pol hodinu. Nejaké minúty stratíte opakovanými pokusmi o reštart, potom možno pokusmi o nábeh systému cez Safe Mode. Nakoniec spustíte inštaláciu z DVD disku a tá spolu s diagnostikou a rekonštrukciou dát potrvá okolo 20 minút. Pomalé, ale funguje to.

Oplatí sa mať miesto na disku

Aby System Restore pracoval korektne aj pri väčších objemoch inštalovaných dát, potrebuje na disku miesto. Štandardne nezaberie viac, ako 15% diskového priestoru, ale potrebuje mať minimálne 300 mega. Preto je dobré pri rozdeľovaní väčšieho disku na partície – ak to robíte – počítať s tým, že keď vytvoríte priestor pre systém a aplikácie príliš natesno, nemusí to stačiť na rekonštrukciu systému po rozsiahlejšej inštalácii. Z toho dôvodu odporúčam, aby partícia pre operačný systém a dáta nebola menšia, ako 20 giga.

Môže to prísť bez varovania

Vista vás upozorní pred inštaláciou programov, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti. No nie všetky programy sú systému známe. Preto aj keď tento operačný systém už nenalieha na reštarty až tak často, je vhodné pred každou inštaláciou vytvoriť si "bod záchrany". Po inštalácii systém pekne reštartujte, či nabehne a či inštalovaná aplikácia pracuje "aspoň zhruba" korektne. Až potom inštalujte ďalší softvér.

Výroba bodu záchrany

START > Programs > Accessories > System Tools > System Restore > Open System Protection

alebo ak sa vám nepáči táto cesta tak

Computer > Properties > Advanced system settings > System Protection

V nástroji System Protection stlačte tlačítko Create…

…a zadajte názov (pre funkcionalitu je názov irelevantný). Veľa programov už automaticky bod obnovy vytvára, ale radšej mať dva, ako ani jeden. Systém tiež vytvára automaticky bod obnovy po každom úspešnom štarte – aby ste sa na to ale mohli naozaj spoľahnúť, potrebujete na harddisku dostatok voľného priestoru. Čím viac miesta na túto činnosť systém má, tým viac bodov záchrany bude udržiavať. V prípade, že nastane problém, ktorý vznikol pred dlhším časom, je nádej, že sa vám podarí systém zachrániť, ak sú k dispozícii príslušné staršie dáta záchrany.

Hodnotenie

Windows Vista mám v ostrom nasadení už vyše roka. Za toto obdobie neprejavila žiadne známky instability. Bežné zaťaženie 5 až 10 hodín denne zvláda s prehľadom a bez problémov. Modrú obrazovku smrti som vyvolal zámerne inštaláciou starších programov, ktoré nie sú napísané pre Windows Vista. Systém si so vzniknutou situáciou dokázal účinne poradiť. Strata času síce nie je zanedbateľná, ale je určite menšia, ako reinštalácia celého systému, aplikácií a ich následná konfigurácia.

Dá sa predpokladať, že človek, ktorý neexperimentuje s inštaláciami rôznych programov sa s modrou obrazovkou možno ani nestretne.

Komentáre k článku: Vista a modrá obrazovka smrti

 1. majo 02. 04. 2008

  rad bz som vedel ze ked system padne od nekompatibilneho programu s vistou a potom pri nabiehani sa stale restartuje a nedostanem sa ani cez safety mod tak ze cez F9-F11 podla tipu notebooku sa objavi prikazovy riadok kde treba nieco dopisat ja by som potreboval vediec co:D dakujem

 2. Matt 13. 04. 2008

  no mne urobyla vista trosku inak vcera som nainstalovla driver na novu mys a dnes z nicoho nic modra obrtovka. Po nej sa vista spustila a znova modra obrazovka a nakoniec po nej mi vypisalo nieco v tom zmysle ze Windows Vista nasiel problem a opravil ho.

 3. sulcka 18. 04. 2008

  Windows Vista -mám s ňou ustavičné problémy.Okrem toho, že je straaaaaaaaašne pomalá, počítač v hociktorom momente zamrzne, myš je neaktívna, alebo zamrzne pri aktualizácii, alebo (a to takmer pri každom zapnutí počítača) nie je nastavený aktuálny dátum a čas, musím ho odznova nastavovať. No Vista je kríž! Poradíš niečo?
  Ďakujem za pomoc,sulcka

 4. dasenka 18. 05. 2009

  no mne robi to iste zapnem pocitac a asi po 5 dekundách sa ukaze modra obrazowka niekedy to nerobí vobec a niekedy aj 20x za sebou ja by som sa chcela spytat ci by sa pocitac mohol poskodit keby to nebolo odstraanene ja by som prezila to neustale restartowanie awe bojim sa aby mi neodisiel uplne mosete mi prosim poradit??

 5. sloki 06. 01. 2010

  Ahoj vela ludi prachadza z VISTY do starsieho XP vJa mam problem s vistou od jej kupy s notebookom v ktorom som ho instaloval bez instalacc.dvd . Vzsledok bol v celku nedorobeny to znci ,ze napr v ponuke start sa od zaciatku spustenia nedali otvorit okna ako windows update ,ktore bez nich neviete doteraz co je stvojim pc windows VISTA.

 6. Martin 20. 04. 2010

  Ja som práve nainštaloval Vistu. XP mi padalo do modrej obrazovky a tak som si povedal, že skúsim Vistu. Po inštalácií grafického ovládača bum modra obrazovka a to ma teda fakt sklamalo.

  Zo začiatku všetko pekne fungovalo a teraz mám v podstate ten istý problém :D

 7. Rišo 07. 08. 2010

  Čaute prosim vás mam win7 a hoci kedy mi nabehne modrá smrť no nie hoci kedy ale napr ked hram hry alebo niečo robim a uz som vymenil ramky aj zakladnu dosku a stale to robi preco prosim poradte mi

 8. Miro Veselý 08. 08. 2010

  Rišo nikto ti neporadí, dôvodov môže byť priveľa. Vírus, zlá grafická karta, zle zložený počítač, pretaktovaný počítač…

 9. sailes251 13. 10. 2010

  cawte prosim vas chcem sa vas opitat na intraku mame na izbe 2ghz 2jadr. PC a chcem sa opitat kebize tam chcem dat win seven ultimate 32 bit tak pojdu my hra tak isto ako na Xpčku PC ma 2GB ram ak niekto poradi ci sa my to oplati istalovat na takuto zostavu PC a ci to nebude sekat lebo vela krat som videl ze neaka har mala na xp staci len 2gb pre neake hry a na wistu a SEVEN treba 3gb pojde my tak isto plinule PC ako aj na starom WIne aleo sa to neoplati ani do toho PC davat :) hmmmmmmm PLS odpiste my na email alebo na skype a to je :denispn85

 10. Jana 20. 12. 2010

  Potrebujem surnu pomoc, vcera sa mi stalo presne to ako pisete, modra obrazovka je tam ani nie na celu sekundu a stale sa to dokola restartuje, efunguje ani jedno z tych Safe mode, ani configuracia, nic…. skusala som pomocou cd Visty opravit pocitat, ale ani Startup repair ani System recovery nereaguje…. na treti krat sa v System recovery podarilo pocitac vratit spät na 17.12.2010, ale po restartovani to stale robi to iste…..
  Ked vyberiem ten hard disk z notebooku a dam ho ako externy do druheho pocitaca, tak mi to ani nenajde…… je nejaka sanca na zachranu suborov co su na tom hard disku alebo jedine co sa da robit je preformatovat cely hard disk???
  dakujem

 11. Miro Veselý 20. 12. 2010

  Jana takto na diaľku sa poradiť nedá. V zásade môže ísť aj o poškodený harddisk. V každom prípade dáta na harddisku skoro na 100% sú a dajú sa z neho vytiahnuť. Takú prácu radšej zverte niekomu, kto to vie. Aj keby ten disk neštartoval, tieto firmy vedia dáta rekonštruovať. Napríklad http://www.diskart.sk. títo majú solídne ceny. neinštalujte však už na tom disku nič.

 12. dano 08. 02. 2011

  ahojte.potrebujem poradit.mam tiez problem s modrou obrazovkou,ale ked restartujem komp,tak obrazovka nenabehne.a nic sa s tym neda spravit

 13. Rolm 15. 03. 2011

  Mam vistu 32 bit. Mam ji 5 let a ted tendle posledni rok porad modra obrazovka . Proste kazdej den kdyz zapnu call of duty dam si prvni kolo a pad do modry obrazovky. Nekdy to jde celej den nekdy se to vypina a restartovava 20x za den a nekdy to jde hodinu potom restart potom to jde 3 hodiny a restart a potom nahle jen 3 minuty a zase restart modra obrazovka. Po kazdy je to jiny, tzv. je to postizeny.Tak jsem to dali do opravny a tam taky nevedeli co s tim. A co nam udelali , co by nikdo necekal ,,,,, Reinstal Windows. A k cemu nam to bylo platne? no ze to vydrzelo 3 tydny a ted kdyz jsem nainstaloval nektery programy ( ne vsechny) ktery jsem mel pred tim jen naky 3 a naky 3 hry abych moh parit a uplne to samy. Ale zacalo mi to blbnout po instalaci Call of Duty, tak jestli to neni tou hrou nebo ja nevim. Je to proste k nasrani. Po oprave jsem mel tolik planu, zrychlit net vylepsit graficku .atd… a co ted muzu hovno ,akorat setrit na novy windowsy a nebo cist rady na google , ktery jsou mi stejne k nicemu, kdyz to jebe porad. proste jak mile se objevi tadle obrazovka… konec uz si muzete nechat o svym pocitacku ledazdat.

 14. viktor 16. 02. 2012

  Prajem dobrý deň. Pán Veselý,neviem, či ešte sledujete tútodiskusiu, ale aj tak-
  Minulý týždeň som kúpil HPdv7 a po piatich dňoch som sa aj ja dočkal BSOD.
  Ten sa opakoval pravidelne každú pol hodinu a tak som sa nakoniec pokúsil o obnovu z partície s recovery zložkouavšak neúspešne a to aj pri opakovaných pokusoch. Skúsil som teda reinstal systému,ale každú inštaláciu prerušila práve BSOD obrazovka a to aj po preformátovaní celého disku. Vykonal somaj analýzu diskov aj pamätí a tam som chybu neobjavil. Skúšal som inštalovať nasledovné:
  W7 Home Premium 64bit
  W XP Home
  W Vista Home Premium 32bit
  Linux -Corelinux x86
  Ani jeden systém sa však nepodarilo nainštalovať.
  Chcem sa opýtať na váš názor, či BSOD aj po formátovaní dokazuje poškodený hardware. Ďakujem za prípadnú odpoveď.

 15. Miro Vesely 16. 02. 2012

  viktor osobne som sa s BSOD u windows 7 stretol tuším raz potom, čo som tam vnútil proti jeho vôli staré drivery a tak ma havária ani neprekvapila. pády systému počas inštalácie nie sú určite dobrým znakom a ak to máte len pár dní, skúste to riešiť reklamáciou, chýb môže byť veľa druhov. pri toľkých pokusoch o inštaláciu by som to odhadoval na chybný hardware.

 16. Vlado špecialista 11. 03. 2012

  Počítač sa skladá z mnohých súčastí mnohé si nerozumejú zo všetkými OS ak postavím počítač zo súčiastok ktoré si rozumejú s WIN XP ide roky pez problémov. Ak mám postaiť počítač na viac ako tri OS je to malý zázrak. Ak dajaká súčiastka odíde je veľmi dôležité vybrať náhradu. Počítače pre grafické štúdia a školiace strediská OS to sú chuťovky. Musia pracovať spoľahlivo a vždy. Dnes máme tisícky ludí ktorí sa považujú za … ale iba do momentu kým nastane problém.
  Poznám osobne desiatky chalpcov ktorý vedia na počítači všetko robiť. Hlavne hrať hry a dokonca ho i položiť alebo zničiť. Na vine je počítač, lebo je to len stroj.

 17. plspls 03. 08. 2013

  Mam este stari notebook IBM think pad a windows xp a furt ta modra obrazovka mi naskakuje . co mam s tym robit do servisu to este nechcem davat . a keby to slo nejak spravit tak nejde mi ani cd roomka otvorit takze moznost preinstalovat os som vylucil pls help

Pridajte komentár: