Antispamová kontrola typu Bayes

Mnoho ľudí dostáva veľmi veľa nevyžiadanej pošty. Často sú to rôzne obchodné ponuky, ktoré majú jediný význam – získať vaše peniaze. Samozrejme, neoplatí sa venovať im čas. Ani ten, aby ste ich vymazávali. A na to sa dá využiť filtračný plug-in, ktorý sa vie učiť.

The Bat! sa dodáva s antispamovým filtrom BayesIt.

Je to pomerne spoľahlivý čistič spamov, ktorý bežne používam už dlhší čas.

Nie je to jediný antispamový filter

Okrem filtra BayesIt je možné používať aj filter Bayes Filter Plugin. Obidva nájdete na stránke TheBat.cz. V súvislosti s uvedenými filtrami sa tu a tam niektorí používatelia sťažujú, že filtrácia nepracuje tak, ako má. Ak to je aj váš prípad, potom proste skúste presedlať na „ten druhý“ filtračný nástroj.

Inicializácia

Tieto antispamové filtre nefungujú ihneď. Najskôr ich musíte zapnúť a nastaviť. V nastaveniach…

…v sekcii Antispamová kontrola zvoľte tlačítko „pridať“.

Na obrázku je pridaný filter BayesIt. Kliknite naň a zvoľte možnosť nastaviť.

Dôležité je filtru povedať, že nemáte len správy v angličtine. Zvoľte „Slovakia“ a dajte vygenerovať.

Teraz je spamový filter pripravený pracovať, ale ešte ani len netuší, ako vyzerá taký spam. Preto vám zatiaľ nič neodfiltruje.

Akonáhle však dostanete nejaký nevyžiadaný e-mail, kliknite naň pravým uchom myši, zvoľte „zvláštne funkcie“ a v nich „označiť, ako nevyžiadanú správu“.

Ak máte nevyžiadanej pošty spočiatku priveľa, môžete si na túto funkciu definovať samostatnú ikonu.

V tej chvíli sa takto označený majl presunie do adresára „nevyžiadané“. Zároveň si ho však antispamový filter „prezrie“. Zanalyzuje rôzne parametre tohto majlu a zapíše ich do svojej databázy. Nabudúce, keď vám príde ďalší e-mail, antispamový filter si ho „prezrie“ a porovná ho s databázou, či náhodou nemá podobné parametre, ako mávajú nevyžiadané e-maily. Ak áno, automaticky taký majl presunie do adresára s nevyžiadanou poštou.

Odporúčam nevyžiadanú poštu presúvať do niektorého adresára a nie priamo vymazávať. Aj keď chyby v detekcii spamu sú veľmi zriedkavé, môže sa stať, že za spam bude vyhodnotený niektorý e-mail omylom…

To, že je niektorý e-mail označený za spam sa teda nezisťuje len na základe jedného parametra, napríklad odosielateľa, ale na základe viacerých faktorov.

Ak za spam označíte aj vírusy, či rôzne obchodné ponuky, čoskoro zabudnete, že niečo také vôbec existuje – Bayes filtrácia je inteligentná a veľmi presná.

Účinnosť antispamového filtra, ak je dobre nastavený, je veľmi blízka 100%-nej presnosti.

Tu a tam si však skontrolujte, či neoznačil za spam aj e-mail, ktorý je vyžiadaný. Stáva sa to len veľmi zriedkavo.

Zbaviť sa väčšiny nevyžiadanej pošty sa, samozrejme, dá aj pomocou mnohých iných programov a zámerom tohto článku nebolo diskutovať o tom, ktoré z riešení je lepšie a ktoré horšie. Píšem o antispamových programoch, ktoré sú špeciálnymi plug-inmi pre program The Bat a ovládajú sa z prostredia tohto e-mailového klienta.

Ak máte nainštalovaný niektorý iný program, ktorý vám filtruje spamy bez ohľadu na majler, potom nemusíte prechádzať v programe The Bat na iné riešenie. Používajte ďalej váš osvedčený nástroj.

Zaujímavý článok o spamových filtroch a ešte jeden o spame všeobecne.

Napísal © Miro Veselý 05.01.2006

Pridajte komentár: