Skype – Ako zadarmo telefonovať cez internet

Máte trvalé pripojenie na internet? Potom môžete s mnohými známymi telefonovať celkom zadarmo. Stačí na to mať slúchadlo s mikrofónom asi za 150 korún a fungujete. V článku nájdete niekoľko praktických tipov, ako začať.

Súčasné vysokorýchlostné pripojenia umožňujú bezproblémový prenos hlasu v kvalite podstatne vyššej, než je bežný telefonát z pevnej linky, či mobilu. Aj modemové pripojenie je v núdzi použiteľné, tu však kvalita už je nižšia a cenu hovoru rozhodne nemožno označiť za nízku.

Skype – čo potrebujete

Nevyhnutnosťou pre použitie programu Skype je zvuková karta v počítači. Dnes hádam samozrejmejšie vec, ako disketová mechanika. Nuž a potom mikrofón so slúchadlami.

Jednou z možností je kúpiť si špeciálny „internetový telefón“. Taký telefón môže byť výhodný v niektorých situáciách, ktoré vyplynú hneď, ako spíšem problémy telefonovania na internete.

Myslím, že jednou z najvýhodnejších volieb je slúchadlo s mikrofónom typu handsfree. Netreba špeciálne pre Skype, ale aj také sa už vyrábajú…

Niečo takéto sa dá kúpiť azda v každom počítačovom obchode za zhruba 150 korún. Pri počítači je výhodné, ak môžete telefonovať a pritom rukami robiť niečo iné, napríklad browsovať na internete.

Poslednou drobnosťou je zvoliť si niektorý program na on-line hlasovú komunikáciu, ktorý telefonovanie umožňuje. Z možností, ako ICQ, Messenger či Skype volím na ukážku Skype, ale ani ostatné programy nekladú odpor. Stačí ich spravidla len nainštalovať, zaregistrovať sa niekde a fungujete.

Tak, ako je zvykom, ak je niekoľko možností, pri každej sa tvoria zástancovia aj odporcovia. V diskusii mi asi vynadajú čitatelia, ktorí so Skype nie sú spokojní a navrhnú iný spôsob ako telefonovať on-line. Treba skúsiť, čo vyhovuje vám a vybrať si.

Zhrnutie: Potrebujete teda počítač so zvukovou kartou, mikrofón, slúchadlá a program, ktorý je na telefonovanie určený. Skype je asi najprístupnejší…

Skype – problémy existujú.

Problémy s telefonovaním vychádzajú z logiky veci a vyriešia ich slúchadlá.

Ak sa chcete s niekým rozprávať cez Skype, nemôžete mať proste položený mikrofón na stole a počúvať zvuk cez reproduktory. Dôvod je prostý – mikrofón by snímal zvuk z reproduktorov a prenášal by ho do systému. Volajúci by tak počul sám seba s krátkym omeškaním a to vyrušuje.

Tento jav sa síce dá nastaviť vhodnou konšteláciou (mikrofón málo citlivý a celkom tesne pri ústach, reproduktory potichu…) ale je to núdzové riešenie. Stačí si len pustiť zvuk do slúchadiel a tým oddelíte mikrofón od prichádzajúceho zvuku. A ste za vodou – telefonovanie je kvalitné a celkom zrozumiteľné.

Optimálne kombinácie vybavenia:

 • Počúvate na slúchadlá, hovoríte na akýkoľvek mikrofón.
 • Použijete slúchadlá priamo so vstavaným mikrofónom.
 • Použijete špeciálny „telefón“ na internetové volanie, ktorý je síce stále len obyčajným slúchadlom s mikrofónom, ale má jasný tvar a vie zvoniť.

Pri práci so slúchadlami narazíte na druhý hrob so psom – zvonenie. Ak zvuk počítača presmerujete na slúchadlá, zvonenie budete počuť len v čase, keď ich máte na hlave. To môže v niektorých prípadoch komplikovať život. Zvonenie sa síce dá zapnúť aj na PC speaker, ale je to slabé pípanie a nemusíte ho počuť, ak práve nie ste celkom pri počítači. Práve z tohto dôvodu môže byť použitie špeciálneho slúchadla výhodné. (Ale nevýhodou je, že zamestná až 50% voľných rúk telefonujúceho!)

A nakoniec niečo pre zamestnancov niektorých firiem: Firewall vo firmách môže mať nastavený zákaz použiť tieto technológie. Najčastejšie z bezpečnostných dôvodov. Potom neviem, čo sa dá robiť. Buď chodiť za systémovým adminom kolenačky, alebo si nájsť v práci inú zábavku.

A ideme na prvý hovor cez Skype

Po prekonaní týchto prekážok vám však už nebráni nič v tom, aby ste cez Skype nezačali veselo vyvolávať. Nie fotky, ale telefonovať.

Podobne, ako v iných formách internetovej komunikácie, všetko začína tým, že sa musíte niekde zaregistrovať. Ak zvolíte softvér a službu Skype, po inštalácii programu sa rovno môžete registrovať.

Ako sa registrovať?

Dilema. Môžete voliť plné a pravé meno, alebo nič nehovoriacu prezývku.

 • S pravým menom a priezviskom máte veľkú šancu, že vás na Skype nájdu vaši známi. Zároveň to však môže znamenať otravovanie ľuďmi, ktorých počuť nechcete a nájdu si vás.
 • S ničnehovoriacim nickom je síce anonymita na Skype vaša, ale nenájdu vás tí, ktorí vás možno budú hľadať, ale nevedia, pod akým menom.

Ja sa prikláňam k zverejneniu skutočnej identity. Nie je takým problémom nereagovať na hovory, alebo sa pred niektorými volajúcimi skryť, takže ani nevedia, že ste na sieti.

A užite si to! Skype je zadara

Hovoriť s niekým zadarmo je nezvyklé. Stále vám kdesi v uchu zvoní pocit „mal by som skončiť, lebo sa nedoplatíme“. Tento pocit je však zbytočný. Ak s niekým pracujete na nejakom riešení, môžete byť „na dráte“ aj celý deň. Môžete spolu mlčať a prehovoriť, až keď niečo nie je jasné.

Navyše k hovoru cez Skype môžete prizvať aj ďalších účastníkov a hovoriť tak naraz s niekoľkými ľuďmi, ako pri konferenčnom hovore.

Kto chce, môže použiť aj webkamerku, ak má pocit, že je nevyhnutnosťou aj sa cez Skype vidieť.

Týmto spôsobom môžete hladko zvládnuť nielen „odpočinkové volania“, ale aj pracovné úlohy. Mnohým ľuďom je pohodlnejšie povedať zopár slov cez Skype, než napísať e-mail.

Kvalita

Už som spomenul, že kvalita je Skype lepšia, ako s použitím normálneho telefónu. Tento výrok však platí podmienečne.

Kvalita je totiž veľmi závislá na tom, aké používate mikrofóny a slúchadlá. Ak na oboch stranách použijete kvalitný mikrofón a slúchadlo, kvalita hlasu je priam ohromujúca. Systém prenáša veľmi široké kmitočtové pásmo a aj výšky sú reprodukované brilantne. Naopak – ak pri voľbe mikrofónu nemáte šťastnú ruku, zvuk cez Skype nebude až tak dokonalý.

S kvalitou zvuku v Skype môže (ale nemusí) súvisieť aj zvuková karta. Integrované zvukové karty, ktoré má takmer každý počítač, či notebook prinášajú skôr priemernú kvalitu. Často nedokážu primerane spracovať signál z mikrofónu a potom vás je počuť slabšie. Naopak ak používate riadnu zvukovú kartu (trebárs Sound Blaster Audigy, cena okolo tisíc korún) problémy zrejme nezaznamenáte.

Napríklad ja mám niekoľko mikrofónov. Cez starú kartu Sound Blaster Live fungujú všetky, no na integrovanej zvukovej karte niektoré nemožno použiť vôbec. Dôvody sú teraz nepodstatné.

Takže ak zistíte, že vás telefonovanie cez Skype baví, no nepočuť vás celkom ideálne, kúpte si riadnu kartu.

A nevolajte mi, prosím

Viem si predstaviť, že možno budete hľadať niekoho, s kým by ste si Skype najsamprv vyskúšali.

Na túto úlohu je v Skype pripravený odkazovač. Má adresu Echo123 a keď tam zavoláte, program vám prehrá krátky odkaz v angličtine. Počujete ho? Super! Polovica úspechu je za vami. Potom sa ozve tón a nastane ticho. To máte prehovoriť vy. Povedzte pár slov. Systém vás nahrá a o pár sekúnd nato vám váš odkaz prehrá. Počujete ho? Super. Práve ste úspešne nastavili systém a môžete bez obáv zavolať niekomu „živému“, pretože viete, že vás bude počuť a že budete počuť aj vy.

Nezabudnite však myslieť aj na to, že nie všetci vaši známi majú čas „vykecávať sa“ na internete – hoc aj zadarmo. Mnoho ľudí robí za počítačom niečo celkom konkrétne a telefonát ich vyruší. Volajte preto buď vtedy, ak potrebujete niečo súrne, alebo ak viete, že volaný má určite čas a predovšetkým aj chuť si vami pohovoriť. Aj pri volaní cez Skype a zadarmo platí: čas sú peniaze.

07.01.2006

Komentáre k článku: Skype – Ako zadarmo telefonovať cez internet

 1. Peter Bezak 26. 02. 2008

  Dakujem

 2. Peter Bezak 26. 02. 2008

  ako sa mam zaregistrovat

 3. ja 02. 03. 2008

  ja mam taku otazku.rata skype s tym ze je viac clenov rodiny a len jeden pocitac.umozni kazdemu otvorit skype pod svojim menom?

 4. ado 12. 03. 2008

  Dobry den ja mam zase taky problem ze mam rychli internet asi,aj zvukovka by mala byt v poriadku a ale ked zavoalm zvuk skace ako keby som s mimozemstanom volal a to aj na druhej strane cize sa mi neda volat.Asi mesiac mi to fungovalo a zase to nejde.CO to moze robit?DAkujem.

 5. jaja 16. 03. 2008

  Prosím vás ako by som si mala zmeniť skype meno?

 6. jano 23. 03. 2008

  ako zrusit vsetky pouzivane nicky po otvoreni skype na skype meno.nechcem ,aby tam boli zobrazene vsetky

 7. mata 16. 04. 2008

  mam asi mesiac problem z hlasom na skype na druhej strane ma pocuju dobre ale ja mam hroznu ozvenu ako z jaskyne. ak mozte poradte co robit. dik uz teraz

 8. susanqx3 11. 05. 2008

  Prosím Vás, poraďte: 1. Ako zrušiť, alebo odstrániť, jeden nick po otvorení skype. 2. Ja počujem veľmi dobre, ale mňa veľmi zle, slová sa opakujú aj niekoľko krát za sebou a hlas je modulovaný. Problém mám ja alebo ten na druhej strane?

 9. ali 27. 12. 2008

  no ja simyslim ze skype je velmidobre ale newiem preco si newiem na pocitac nainnstalovat wlastne lebo 0amina ma swoje ale 2 na pocitac nejdu

 10. domka351 29. 12. 2008

  nejde mi nainstalovat skype na notbook neviete pricinu stale mi vipisuje skype sa nemoze pripojit

 11. monika 13. 01. 2009

  aj ja mam , presne ten isty problem ako domka 351, prosim pomozete?

 12. Júlia 25. 01. 2009

  Prosim,mozem cez skype telefonovat do zahranicia ? (Rakusko/

 13. sona 26. 01. 2009

  rata skype s tym ze je viac clenov rodiny a len jeden pocitac.umozni kazdemu otvorit skype pod svojim menom?prosiiim:)

 14. Zeold 02. 02. 2009

  Telefonovanie do zahraničia cez Skype je nielen možné, ale i výhodne. Sú 2 možnosti, ak partner v zahraničí má Skype tak je to zdarma, ak nemá ale má napr. pevnú linku tak konkrétne do Rakúska stojí minuta hovoru s daňou 0,02 € (0,6 Sk), podobná cena je i do ČR, konkrétne ceny sú uvedené na stránke
  http://www.skype.com/intl/en/prices/callrates/#listing.
  V Skype si môže každý člen rodiny na rodinnom PC nastaviť svoje meno a heslo.

 15. Zeold 02. 02. 2009

  Doplnenie, pre telefonovanie za platbu je potrebné kúpiť Skype Kredit, na otvorenom Skype klepnúť na záložku „Účet“ , odklepnúť Koupit Skype Kredit a potom postupovať podľa návodu.

 16. beci 24. 02. 2009

  moze niekto presne napisat alebo porefotit ako ma vypadat pladba na dobitie skype kreditu , ja som to bol zaplatit priamo v tatra banke na ucet a dodnes nemam kredit a uviedol som tam aj referencne cislo platby tak kde robim chybu

 17. Milan 01. 03. 2009

  je to pekné.

 18. kajka 02. 04. 2009

  heh jak si maam stahnut skype mikrofon..CO??

 19. hetuldo 19. 04. 2009

  kajka ty si snad robis srandu vsak?…to musis pekne zbehnut do supermarketu a kupit si ho:-)..ha… a tí co mate problemy s jaskynami a mimozenstanmi a ufonmi a s mrznutim kablov…tak by to malo byt pravdepodobne v handsfree sade…stretol som sa aj stym ze bola v kýbli aj zvukofka…mnooo takze skusajte, skusajte a skusajte co je na vine… (clovek sa uci cely zivot) :-*

 20. PILASNP 02. 05. 2009

  Mam problem,nainstaloval som si SKYPE,ja vidim pocujen ,ale mna len vidia a nepocuju!!!Skusal som v nastrojoch ,tam nastavenia,blabla a stale nic ,mam nove sluchadla s mikrofonov,…HELP PLEASE…

 21. kajsubolk 11. 06. 2009

  Dobry den,
  včera som nainstaloval Skype. Na skusku som komunikoval s dcerou ktorej sa môj mikrofon nepozdaval. Prosím poradte ako nastavit a otestovat spojenie – mikrofon.poved.
  Dakujem za skoru od

 22. janka 04. 09. 2009

  dobry den prosim vas potrebovala by som poradit mam skype pod jednym menom aj na notbuku aj na normal.pc..ten jeden by som xcela zrusit a dat si nove meno ale bojim sa ze zmizne aj v normal.pc.nakollko sa naspet neviem prihlasit zabudla som heslo….mam to ulozene ze automaticky prihlasuje…dakujem za odpoved

 23. cholito 25. 09. 2009

  Chcem sa opytat ci skype je uplne zadarmo a ci mozem zadarmo telefonovat aj do zahranicia a ci aj prijimanie hovorov je zadarmo

 24. marna 04. 11. 2009

  pekný deň! potrebujem poradiť .Mam notebuk Asus 51.Skype som v pohode použival,až do minuleho tyždňa.Na lište sa mi stratila ikona na pridávanie hlasu,tak som klikla na ,,realtek hd sound eff.Zvuk som našla,ale nastal mi iny problem.Kaď som išla volať,tak keď to účastnik zdvihol nebolo počuť nič ani na jednej strane.Naskočila červena tabulka ,,Problem s nahravanim prosím skontrolujte zvukove zariadenie.Zvoliť mikrofon.taký som ja babrak.prosím,prosím,poradiť čo s tym.ďakujem marna

 25. adobado 07. 04. 2010

  joj neviem ako sa mam regnut lebo mama je uz dlhsie registrovana a neviem najst meeeeeee pls help.

 26. Lukas 25. 05. 2010

  Ja sa chcem spytat ak mam internet obmedzeny napr. na 5 Gb ci mi to bude stahovat Kb

 27. Lukas 25. 05. 2010

  Ak budem telefonovat cez skype

 28. Line 31. 05. 2010

  Samozrejme že ti to bude brať dáta ! a nie len Kb ale aj stovky MB za mesiac, absolútne všetko sťahuje kb aj keď si len dáš google už len to ti stiahne minimálne 1kb ak patríš medzi tých diletantov čo si myslia že keď majú net na 4 GB a stiahnu si film ktorí má 3,9 tak že ešte môžu surfovať koľko chcú tak sú na omyle !

 29. dasfa 23. 06. 2010

  tomu trocha nechapem pisete tam ze uplne zadarmo ale potrebujem nato asi 150 korun tak ako to moze bit uplne zadarmo vysvetlite my to

 30. sisi 17. 12. 2010

  dobry den ako si mam nainstalovat skipe

 31. palo hakala 07. 01. 2011

  co mam robit ak chcem zmenit standrdne zvonenie na skype za nejaku pesnicku?

 32. Laco 06. 02. 2011

  20.1.2011 som si číslom objednávky 450525182 objednal kredit u spoločnosti Skype 5 €,platbou Standardný bank.prevod čiastky 5.75 €.
  Obdržal som pokyn k realizácii platby pre vlasníka účtu Collet SV,banka : Tatrabanka Bratislava,č.úču,IBAN,Kód Swift,referenčné číslo,
  Dňa 22.1.2011 so prevod vykonal
  Do dnešného dňa je stav:nevybavené.
  V pokynoch sa sa uvádza,že to trvá 3-7 dní.Keď to v tejto dobe nebude vybavené,tak sa obrátte na zákaznícku podporu.
  Zo zákazníckej podpory sa nič nedozviete.ČO MÁM ROBIŤ ?

 33. gabriela 20. 03. 2011

  mam taky problem zabudla som heslo na skype ,ako si mozem dat nove heslo ameno vobec sa mi to nedari podla pokynov..dakujem

 34. johny 03. 02. 2012

  potrebujem poradit chcem skype ale neviem ako sa mam zaregistrovat

 35. moniii 15. 04. 2012

  prečo sa mi pri telefonovaní po 5min
  reštartuje počítač…pritom pri písaní
  je to v pohode ?!

 36. ela 10. 10. 2012

  prosím ako mám dobiť kredit nie sebe ale synovi,ktorý je v inom meste ale na Slovensku?

 37. ela 10. 10. 2012

  myslím na skype

 38. Palička 14. 10. 2012

  Mám spíše problém, potřebuji poradit. Dlouhodobě používám telefon prostřednictvím SKYPE. V šestém měsíci jsem si jej jako obyčejně převodem předplatil. Podotýkám, že doposud jsem s touto službou neměl žádné problémy. Kredit mi však „nenaskočil“. Protože jsem však mezi tím změnil majlovou adresu, Domníval jsem se, že to bylo tím. V patřičné části formuláře jsem tuto změnil ale stejně nic. Nemůžu však najít nic, co by chtělo se mnou komunikovat (telefon, zákaznická linka a pod). Prosím poraďte.

 39. bami012 01. 11. 2012

  Dobry deň.
  Chcem ziskat skype cislo a zakupit si kredit, pre volanie na pevne amobilne siete.No pri postupe ak zvolim krajinu na predvolbu cisla, tam Slovensko sa nenachadza.Ako mam delej postupovat?

 40. marek 29. 11. 2012

  dobriten mam roblemzvuk skace a este dobit kredit te mosem dobit kredit ja nevim ako.

 41. Katarína 04. 01. 2013

  Prečo sa my v poslednej dobe pri reštartovaní počitača strati skype,keď predtým sa to nikdy nestalo.Kde jer príčina a ako ho mám čím skôr nainštalovať.Ďakujem.

 42. hronska11 28. 05. 2013

  V SKYPE NEPOCUJEM protivnika.

Pridajte komentár: