5 – Sám sebe šéfredaktorom

Čomu sa vyhnúť pri výrobe vlastného webového portáliku? Čo môže zvýšiť jeho atraktívnosť?

V minulých dieloch seriálu o PHP som spomenul redakčný systém phprs a nabudúce spomeniem aj Nuke. Hlavne väčšie nástroje tohto druhu sú však zákerné – môžu vás zlákať do osídiel možností a vy ani neviete ako, začnete publikovať zbytočnosti.

Nezavaľte nás balastom!

Všetky väčšie redakčné systémy sú od výrobcu nastavené tak, že už po prvom zapnutí zaplnia celú obrazovku do posledného miesta rôznymi informáciami, tlačidlami, nastavovaničkami, anketami a logami. Je „plno“ a to ste tam ešte nedali nič svoje!

Vaše informácie potom celkom zaniknú v spleti podružností a mnoho ľudí vám z webu utečie len preto, že sa na ňom prosto nezorientujú. Nebojte sa preto vypnúť každú službu, ktorá nie je nevyhnutná. Menej je viac!

Nenúťte nás registrovať sa.

V niektorých prípadoch je, samozrejme, neanonymný prístup nutný, ale nenechajte sa zlákať vidinou, že užívatelia vám radi dajú meno, mail a heslo, len aby sa mohli prihlásiť do diskusie k nejakému článku alebo sťahovať súbory!

Neverending stories

Nepripusťte, aby na hlavnej stránke bolo pod sebou 20 upútaviek na články a ďalších 20 na novinky! Pridlhá stránka obťažuje pomalým načítaním sa. Navyše sa veľmi zle ovláda. Pravidelne kontrolujte dĺžku stránok, predovšetkým hlavnej, pretože redakčné systémy na ňu obsah generujú automaticky.

Pred kontrolou vám odporúčam prepnúť sa do režimu rozlíšenia obrazovky 800×600. Mnoho ľudí do internetu hľadí práve cez takúto škárku, prípadne 1024×768 a niektorí dodnes nemajú ani len koliesko na myši. Nastoľte si práve také podmienky, odsadnite na meter od monitora a až tak si prehliadnite svoje dielo! Alebo – ale to už je naozaj veľmi tvrdý test – posaďte k počítaču babičku a povedzte jej, nech nájde niečo konkrétne. Ak to zvládne rýchlo a bez pomoci, máte výborný web.

Ankety

Zvážte, či je anketa naozaj nevyhnutná. Ankety má dnes už skoro každý a mnohokrát sú len samoúčelným výkrikom na spôsob „ľaľa, ja si viem sám spustiť anketu!“.

Štatistiky

Redakčné systémy majú štatistiky. Koľko užívateľov je práve na stránke, koľkí sú prihlásení a koľkí len anonymní, to je údaj, ktorý nie je väčšinou podstatný. Aspoň určite nie na titulnej, či nebodaj na každej stránke.

Počítadlo

Ak je číslo nízke, pôsobí úboho, ak privysoké, môže budiť podozrenie. Meranie návštevnosti je zložitý problém a „počítadlo“ bez presnej technologickej špecifikácie aj tak nič nehovorí.

Veľkosť písma

Hlavne ak máte vek blízky koncovke -násť, zvádza vás asi použiť tie moderné efektné maličké písmenká, najlepšie svetlé na svetlejšom pastelovom pozadí. Opatrne, prosím.

Mnoho ľudí nemá tak ostrý zrak ako zamlada. (A mnoho ostrozrakých má slabý a neostrý monitor.)

Je veľmi nepríjemné naďabiť na zaujímavý web, ktorý je napísaný 9-pixelovým písmom. Skúsite to zväčšiť – a nič.

Odporúčam kompromis: Upravte CSS štýly systému tak, aby menu zostalo maličké a nemenné, ale vlastný text článku nastavte bez akejkoľvek definície veľkosti písma. Bude sa dať podľa potreby ľahko meniť a dizajn menu sa pritom nerozsype.

A pozor: Publikované články si musíte CELÉ prečítať tak, ako budú publikované na webe! Nestačí, že ste ich napísali a kontrolovali vo Worde. Len tak si overíte, či písmo je naozaj splavne čitateľné. Nejde len o problém jeho veľkosti, ale aj zlej voľby farieb, či nebodaj rušivého pozadia.

Malé písmenká navyše zvádzajú ku prepchatiu stránky balastom, lebo „veď sa zmestí“. Prosím, nemýľte si web s papierovými novinami. Človek na webe chce nachádzať, a nie sa brodiť v balaste.

No a čo obsah?

Opatrne hlavne pri voľbe názvov článkov. Rozhodnú, či ich budeme vôbec čítať.

Porovnajte tieto názvy a zvážte, na ktorý by ste klikli:

  • Bude mať Bratislava metro? Najnovšie info!
  • Spravodaj číslo 24 – Bratislava
  • Strategické aspekty dopravy hlavného mesta

Po názve prichádza krátky podtitul. Ten budú čítať ľudia, ktorých zaujal názov. Platí to isté čo s názvom – krátko, výstižne, lákavo. Musíte čitateľa donútiť, aby klikol na článok! Ktorý podtitul by zaujal vás?

  • Stačí, ak 4-krát kliknete, aby ste sa už nikdy viac nezavírusovali! Bleskový návod na spustenie najnovšieho ochrancu počítačov. Overené u nás v redakcii. (Čítajte viac…)
  • Tak vám poviem, že tu mám jednu takú vecičku, no páči sa mi to. Tak to má byť, tak sa má robiť. Bol som happy, keď som to prvý raz videl, pretože je to fajn. Proste cool, ako by sa tiež dalo povedať. (Čítajte viac…)
  • V dobe vysokej prevalencie vírových infiltrácií je možným prevenčným krokom aplikácia softwaru, ktorý s bagatelizovateľnými nárokmi na edukáciu i erudíciu používateľa umožňuje účinnú štvorfázovú aktiváciu antivírovej ochrany. (Čítajte viac…)

V článku si môžete dovoliť prebrať vec podrobnejšie. Odporúčam však, aby ste na internete umiestňovali radšej kratšie články „k veci“, žiadne dlhé úvody.

Pridajte komentár: