Pasca zvaná nákupné centrum

Nákupné centrum šetrí čas – na malej ploche môžete zohnať všetko, čo len potrebujete. Praktické. Úžasné. Rýchle. Naozaj? Len kým si nezoberiete so sebou hodinky.

Nákupné centrá sú časové prepadlisko. Navštíviť hypermarket a kúpiť si trebárs 2 žemle je otázkou asi na 20 minút. Minimálne. Ak ste autom, nedostanete sa pod pol hodinu.

Aj keď tovaru je v týchto centrách dostatok, dostatok je i chodieb a uličiek, ktorými treba prejsť. To nejaký čas trvá aj keď idete celkom naisto. Musíte sa vyhnúť košíkovaným občanom, deťom a iným reklamným prekážkam. Po ceste nazad natrafíte na drobnú radu pri pokladni. Možno len traja ľudia. Ale jeden robí nákup za 4 tisíc, druhý platí kartou (plus 2 minúty) a sekundičky života cvak, cvak, cvakajú v náš neprospech.

Nákupné centrá sú fantastický nápad. V poslednej dobe v nich často vidieť veľa ľudí. Matky, ktoré do legionellou ohrozeného luftu klimatizácie privádzajú svoje deti na celé dni. Rodiny, ktoré sem zjavne prišli stráviť pekné popoludnie.

Človek v nákupnom centre je zaplavený množstvom podnetov. Tam vidím zaujímavé tričko. V hudobných nástrojoch majú nový syntezátor. V chovateľských na mňa so zvesenými uškami smrká zajac. V elektre majú prehrávač menší, ako zápalková škatuľka. V športe lákajú na nové tenisky. A to hovorím len o tom, čo by som hneď chcel.

Bankomaty na každom kroku, len si zober a hneď odovzdaj.

Koľko korún necháte v nákupnom centre? Keď tak počítam, myslím, že pod 500 korún sa dostanem len zriedkakedy. Iste, chcel som si kúpiť len vodu na výlet, ale ešte som videl proteínovú tyčinku, káva je dnes o 20 korún lacnejšia, tak som zobral hneď 3 kusy. V obchode so šatami je teraz akcia, ak si kúpim dve handry, tretia bude zadarmo. Nepotrebujem ju, ale je zadarmo. A čas plynie a môj výlet sa pozvoľna rozplýva na chôdzu po prízemí i prvom poschodí nákupného centra. Vydýchaný recyklovaný vzduch, vrava, hurhaj zložený z buchotavej hudby. Únava dolieha na niekoho už po pár minútach.

Vo chvíli, keď ste v nákupnom centre, ste nesvojprávni. Obklopuje vás materiál. Dostatok. Krásne farby vo vás vyvolávajú pocit potreby. A vy kupujete – veď ste v nákupáku. Nie?

Nákupné centrum nás vsiakne. A nepustí, kým máte peniaze. A keď už peniaze nemáte, sú tu pôžičky. Nechcete zo seba spraviť doživotného ekonomického rukojemníka?

Vždy, keď potrebujem nejakú maličkosť a naokolo je len obchodné centrum, uvedomím si, koľko času ma tá maličkosť bude stáť. A ak si nedám pozor, tak aj peňazí.

23.07.2007

Komentáre k článku: Pasca zvaná nákupné centrum

  1. ada 30. 12. 2008

    pokial na to clovek ma preco by si to nemohol dovolit?poznam vela ludi v okoli ktory na to maju a predsa ked ich male vnuca alebo dieta chce len lizatko za 2koruny tak ani to mu nedopraje,pokial je to len takato malickost ktora potesi tak preco nie???je pravda ze niekto utraca peniaze za zbytocnosti ale nie kazdi je taki no nie?

  2. yelenev 31. 05. 2009

    Neviem ako u Vas, ale u nas, vo firme si bezne nadavame „Ty pasca“… a uz vidim ako si vsetci vravite… to ste mi pekna firma… Inak o inom: AKUTNE tu chyba clanok kde sa blizsie rozpisuje ake skodlive su tie zavrzeniahodne klimatizacie, bankomaty, drvice odpadu, auta, televizory, americke zemiaky, americke hypoteky, americka hymna, zamkova dlazba, skupina visaci zamek, ci pc hry (namatkou uvediem napriklad hru navrat do zamku wolfenstein) atd.

Pridajte komentár: