Magnetofón kazetový, kotúčový, mŕtvy
Svet sa mení. Zdá sa, že sme svedkami odumretia ďalšieho nosiča záznamu zvuku a obrazu – pásky.Tak, ako sa pred pár rokmi navždy zatvorila hladina nad videokamerami, premietačkami a 8 milimetrovými rodinnými filmami, zavrie sa aj nad fotoaparátmi a filmom.
A myslím, že sa začína zatvárať nad magnetofónmi. Starý kotúčový magnetofón už je vec, ktorú možno dnešní mladí ľudia ani nezažili. Kazetové magnetofóny ešte „žijú“, ale už končia. Nové technológie umožňujú podstatne lepší výkon, komfort…
A tak možno stojí za úvahu začať prechádzať svoje archívy a digitalizovať aspoň tie záznamy, ktoré za to stoja…
S odstupom času je však zaujímavé pozerať, ako sa mení vkus a záujmy človeka. Práve digitalizujem svoje staré kotúčové a kazetové pásy. „Oficiálne“ záznamy vydané na platniach a LP sa často dajú nájsť aj v lepšej kvalite. No sú tu záznamy rodinné, vlastné, nahrávky koncertov, divadelných hier. Poklady, často zabudnuté. Hlasy ľudí, ktorí už zomreli.
Ak niečo také máte vo svojom archíve, čím skôr to zdigitalizujte. Kým máte na čom.
martin110r 21. 09. 2009
Citujem: Ak niečo také máte vo svojom archíve, čím skôr to zdigitalizujte. Kým máte na čom.
Ja som to vyriešil jednoducho. 20 rokov sa mi v skrini povaľovali gramofónne platne, nemal som ich na čom prehrať, už sa uvažovalo, že sa predajú, neskôr sa uvažovalo, že sa vyhodia do smetí ale skutek utek. Dnes som si v bazáre kúpil gramofón TESLA NC 300, a platne znova „vstali z mŕtvych“:D Myslím, že tento gramofón už nedám z ruky.
PS: Odporúčam kúpiť gramofón, kým sa ešte dá. Cenovo je veľmi dostupný. Navyše, pokiaľ si platne vyčistíte od prachu (aby to pri prehrávaní nepraskalo), tak zistíte, že gramofón dokáže zvuk reprodukovať vernejšie, respektíve s menším skreslením, ako keď si tú istú pesničku pustíte napálenú na CD.
MHW 13. 02. 2010
Tento článok je o ničom, magnetofóny a gramofony stále žijú na trhu je ich dostatok od pár € až do desiatok 1 000€, vinyly nevyhynuli a ani tak skoro nevyhynú. Ak digitalizovať tak iba vzácne nahrávky rozprávania blízkych osôb, ktoré sú alebo už nie sú medzi nami. Ostatné zaujímavé audio už bolo všetko digitalizované resp. remastrované.
To čo je pod P.S. – neodpustím si námietku voči vete o čistení, vernej reprodukcii a skreslení oproti CD. Aj keď NC 300 vka nie je najhorší výrobok, záleží na jeho stave, správnom nastavení a ostatnom ako je – typ prenosky , jej stav, nastavenie, kvalita predzosilňovača, zosilňovača a nakoniec bední.
Samozrejme stav (aj čistota) vinylu – o skreslení sa dá baviť hodiny -laicky jednoducho povedané ak nahrám nekvalitu na CD bude to poznať, ak budem mať rozhodený gramofon a nekvalitný vinyl dosiahnem tiež nekvalitu a skreslenie – rozdiel medzi týmito médiami, spôsobom spracovania signálu z nich (analog-analog, analog-digital, digital-analog alebo digital-digital), meraných parametrov a tiež subjektívneho dojmu z reprodukcie je o inom.
ataman 12. 10. 2012
Tak dobre, „MHW“ ak hovoríš o akomsi žijúcom trhu, kde je plno magnetofonov, gramofonov, mohol si napísať ešte – KDE!
Asi len v mieste tvojho bydliska – Pozsony-Pressburg-Blava, v nejakom bazári! Či? A ja to tam mám dosť ďaleko. A ako vieme Slovensko končí 3 km za Blavou. Takže zytočne si zamachroval.