ICQ

Program ICQ má pre slováka divný názov. Anglicky hovoriaca časť ľudí to však nečíta ako ííícekvééé, ale ááájsííkjúú. A v tom je zakopaný pes. Keď ho vykopeme, zistíme, že sa jedná o skratku, znamenajúcu I Seek You. Áj sík jú znamená niečo ako hľadám ťa. Ale k veci.

ICQ je komunikácia

Program ICQ bol pôvodne určený na to, aby si ľudia mohli písať. Nie tak, ako keď si píšeme e-mail, ale v reálnom čase. To znamená že jeden je pripojený v amerike, druhý v Bratislave a v jednej chvíli si môžu spolu vďaka ICQ písať.

Dnes už ICQ nie je zďaleka jedinou možnosťou, ako sa takáto komunikácia dá realizovať. Dokonca by som povedal, že ICQ je už na ústupe aspoň pokiaľ ide o používanie programu ICQ. O tom však za chvíľu.

ICQ je protokol

Keďže program ICQ bol jedným z prvých, stal sa štandardom. Kým bol program ICQ „v plienkach“ bola to maličká aplikácia, ktorá dohromady nevedela nič iné, než len on-line debatovanie pomocou textu. Ale mesiace išli a nadšení používatelia služby ICQ sa u autorov dožadovali čoraz viac možností. Čoskoro pribudli služby, ako on-line telefonovanie, výmena súborov a program ICQ bobtnal a bobtnal. Bolo to sprvu fajn, ale čoskoro sa ICQ zmenilo na zle použiteľný molôoch, ktorý v počítači zaberal desiatky mega pamäte. Program začal byť nehorázne veľký nielen dátovo, ale aj plocha z obrazovky, ktorú zaberal bola čoraz väčšia. To aby človek pre ICQ žil…

A tak vznikli náhrady ICQ, ktoré vyrobili iní programátori. Naprogramovali komunikačné programy, ktoré vedia to isté, čo „staré“ ICQ, ale nič zbytočne viac.

ICQ je štandard

A tak sa dnes môžete stretnúť s pojmami ako Miranda, alebo Trillian. Sú to programy, ktoré vedia on-line komunikovať, ale už nie len pomocou protokolu ICQ, ale aj iných komunikačných kanálov. Preto sú obľúbené, a možno až obľúbenejšie, ako pôvodné ICQ, ktoré sa medzičasom zmenilo na sadlom obrasteného dinosaura, plného reklám…

Chcete komunikovať cez ICQ?

Potom vedzte, že na to nepotrebujete program ICQ. Dokonca ani žiaden iný program. Ak si to chcete len oprobovať, môžete sa pripojiť na stránku go.icq.com, na ktorej je aplikácia, ktorá funguje priamo v prehliadači a dokáže to isté, ako samotný program ICQ. Je to fajn riešenie nielen na skúšku, ale aj pre tých, čo nemáte vlastný počítač a chcete si pobesedovať s kamarátmi raz z dovolenky, inokedy z internetovej kaviarne a inokedy zo školy.

Každopádne, ak zatúžite po trvalom používaní programu v počítači, potom odporúčam pracovať s niektorým z horeuvedených (a to sú len niektoré z možných). Nemusíte nutne ťahať priamo ICQ.

Kde ICQ nájsť a kde je viac informácií

Domáca stránka programu ICQ je na adrese www.icq.com. Na nej nájdete všetko potrebné, ale fakticky na ňu ani nikdy nemusíte ísť.

Ak vám angličtina robí ťažkosti, môžete sa mrknúť na web www.icq.sk, na ktorom sa rieši nielen problematika ICQ, ale nájdete tam aj informácie o mnohých iných komunikačných programoch a kanáloch.

Záverom tip na Skype

Viac, než ICQ by som vám možno rád upriamil pozornosť na službu Skype. Je to niečo veľmi podobné, ako ICQ, ale okrem textových správ, pomocou ktorých môžete debatovať so známymi písomne sa dá diskutovať aj pomocou zvuku. Stačí mikrofón a idete. Cez internet je to celkom zadarmo. Odporúčam.

A trocha spomienok…

Tento článok som vydal už veľmi dávno, vyšiel 16.06.1999. Predchádzajúcu časť textu som doplnil začiatkom roku 2006 a pre zaujímavosť si môžete pozreť podstatnú časť pôvodného článku. Nasledovné informácie sú už teda trocha zastarané.

Ak si nainštalujem program ICQ a nastavím ho a ak aj môj známy má tento program, situácia sa prudko zmení.

ICQ je malinká ikona kvetinky, ktorá rastie v spodnej časti obrazovky. Je ticho a netreba ju zalievať. Akonáhle sa pripojím na sieť, tento program vyšle na svoj ICQ server (server je nejaký počítač niekde) informáciu, že som pripojený na internete.

Každý, kto ma má v zozname ICQ sa za pár sekúnd dozvie, že som sa zjavil na sieti. Na obrázku je to vidieť. V kolónke Online sa zjavia mená ľudí, ktorí sú práve teraz pripojení k internetu a v kolónke Offline sú všetky ostatné mená známych, ktorých poznám, majú ICQ a raz sa snáď pripoja. Na obrázku som pre zrozumiteľnosť ponehal len dva mená.

Pozrime sa na najzaujímavejšie vymoženosti ICQ.

Cez ICQ sa dá poslať krátka správa. Je obmedzená na tuším 450 znakov, čiže pár stručných viet. Ináč nie je obmedzená ničím – to znamená, že nepotrebujete e-mailové konto. Ak je človek, ktorému chcem podhodiť správu na sieti, dostane ju okamžite. Ak nie je, správa sa bude zdržiavať na serveri ICQ až do chvíle, kým jej príjmateľ nepríde. Oproti majlu je výhodou veľká rýchlosť a jednoduchosť.

Cez ICQ sa dá debatovať (písaním) v reálnom čase. Toto je vec, ktorá ma zaujala asi zo všetkého najciac. Ide o to, že môžem inicializovať (alebo prijať) rozhovor. V praxi to vyzerá tak, že sa obrazovka rozdelí na dve okná – na tomto obrázku sú veľmi zmenšené.

V hornom okne vidím sám seba – to čo píšem ja. V spodnom okne vidím, ako pribúdajú písmenká, ktoré píše Lika. Je jasné, že tí, ktorí sme na internet pripojení cez telefón nemáme radi takéto lákadlá. Veď hodina pokecu týmto spôsobom je dosť drahá. Ale predstavte si, že si chcete pokecať s priateľom z iného mesta, či nebodaj iného štátu. Ak by ste ho pozvali na kolu (alebo pivo) zaplatili by ste zhruba rovnakú cenu.

Pri takejto debate cez ICQ v reálnom čase je možné ešte niečo navyše. Môžete priberať ďaľších záujemcov, potom sa okno roztrojí, rozštvorí… koľko vás je. Taká debata má cenu, ak si napríklad chcete dojednať stretnutie, alebo dohodnúť nejaký plán.

Nedávno sme s kamarátkou kvákali v trojici s tretím kamošom, ktorý je teraz v Ňujorku. Je to zvláštny zážitok. Skúste si to.

Ďaľšie z možností porogramu ICQ

Rýchlo poslať niekomu súbor, nejaký obrázok a podobne. Niekedy je to rýchlejšie a jednoduchšie, ako sa trápiť cez majl, najmä však – niektorí ľudia nemajú majl, ktorý by dovolil pripájať súbory.

ICQ ďalej dovolí hrať hry, hľadať si známych podľa spoločných záujmov a podobne. Posielať si URL adresy zaujímavých stránok a spoločne s niekým ich prezerať a trebárs si vymieňať dojmy a názory. Kopa iných možností, ktoré človek pre ich množstvo asi nikdy nevyskúša.

A pred tým, než s nezakrývaným jasotom začnete sťahovať najnovšiu verziu tohoto bezplatného programu, ešte schladenie.

Bezpečnosť na internete je všeobecne znížená a o ICQ to platí ešte trochu viac. Znamená to inými slovami, že ICQ by som neradil používať na počítačoch, na ktorých sú cenné alebo nebodaj tajné dáta. Pri domácom použití je to úplne bez problémov. Ale vo firmách prosím venujte pozornosť (ne)bezpočnosti internetu. Ak ste pripojení k internetu a to najmä pevnou linkou, alebo modemom po veľmi dlhú dobu, rozhodne kontaktujte svojho systémového administrátora a poraďte sa, či je vhodné inštalovať ICQ a ako ho nastaviť.

06.01.2006

Pridajte komentár: