Voľný čas a ICQ, Skype…

Služba ICQ je na jednej strane úžasná, ale na druhej strane má aj tienisté miesta… Program ICQ už dávno nie je dobrou voľbou – zostáva Miranda, či iné alternatívy. A je tu aj Skype – nový konkurent… Ale ako je to s našim časom? Niekedy on-line komunikácia môže viesť ku veľkej strate času.

A tak ICQ, ktoré ešte koncom minulého storočia čas šetrilo, začína ho pohlcovať.

ICQ na komunikáciu

Primárne slúži ICQ na textovú komunikáciu po internete. V čase keď vznikol bolo dostupných komunikačných kanálov málo a aj užívateľov na internete bolo menej. ICQ potom predstavoval doslova revolúciu. Bol rýchlejší, než e-mail a nezaťažoval vtedy často veľmi pomalé linky.

Spam a komunikácia nielen cez ICQ

V poslednom čase sa od ICQ veľmi veľa ľudí odpája, alebo sa aspoň skrývajú pred „verejnosťou“. Internetom sa totiž valí záplavová vlna informácií. Čo trocha komunikatívny človek, ktorý má ICQ, Skype, e-mail, či aj iné služby na komunikáciu, často strávi veľmi veľa času len odpovedaním na správy. To od istého objemu požiadaviek začína byť tak náročné, že sa nedá vykonávať práca, ktorá nás živí. ICQ tak môže úplne pohltiť váš čas…

ICQ a nezáväznosť…

Veľmi častým znakom ICQ správ je ich nezáväznosť. Vyplýva to práve z podstaty veci. Niekto sa nudí a zrazu vidí, že medzi ICQ kontaktmi sa práve prihlásil nejaký kamoš. Napíše teda správu: „ahoj, tak ako? :-)“

Na druhej strane spojenia ICQ sedí človek, ktorý možno práve prišiel do práce a má úlohu. Zapne počítač a chce začať robiť. Zrazu na neho z ICQ vybafne správa „ahoj…“. Ako s ňou naložiť? Ignorácia je (môže byť) znakom nepriateľstva. Napísať hneď „nemám čas…“ je tiež dosť chladnokrvné, chce to asertivitu. Odpíše sa teda niečo formálne…

Pravidlá ICQ

Preto je vhodné, ak používate službu ICQ s rozvahou. Uistite sa, že na druhej strane sedí človek, ktorý sa naozaj chce s vami zhovárať a to práve teraz. Niekedy je to veľmi rušivé odpísať pár slov.

Na ICQ totiž nie sme sami

Je logické, že odpovedať niekomu jednou – dvoma vetami nie je žiadny problém. Problémom je, že na ICQ sú často desiatky známych. A ak sa pokúšate riešiť nejakú úlohu, každú chvíľu sa hlásiace výkriky z ICQ môžu byť dokonale deštruktívne.

Práve preto sa mnoho ľudí na ICQ začína skrývať, alebo službu ICQ celkom prestávajú používať.

ICQ alebo Skype?

Zaujímavou alternatívou totiž je Skype. Telefonovať zadarmo po internete je lákavé, hovoriť nahlas je niečo iné, ako zdĺhavo ťukať ICQ správy. Ale „pokecať si“ znamená znova časovú stratu, ktorá vás odpútava od práce. Pre mnohých zamestnancov (najmä štátna správa a iné dodnes takmer socialistické podniky) je skrátenie dlhej chvíle v zamestnaní príjemným osviežením, ale pre živnostníkov, či ľudí, ktorí v pracovnej dobe dokonca priamo pracujú je to rušenie s následkami.

O čas, ktorý si s niekým cez ICQ, či Skype príjemne pokecám, musím byť v práci dlhšie. A veru, je veľa hovorov, ktoré nestoja za predĺžený pobyt pri PC.

Záverom náreku na tému ICQ a on-line komunikácie teda zostáva iba vyjadriť rozčarovanie. Akonáhle sa skúsenejší používateľ pripojí na internet, zrazu od neho kde-kto niečo chce. Čas sa stráca závratnou rýchlosťou kamsi preč a za drobné (hoc často užitočné) rady sa nezískavajú peniaze. Každopádne, je to zaujímavý fenomén.

Tak. Pošpiritizoval som si a môžem sa vrátiť do práce. Nie že mi budete volať :-)

Pridajte komentár: