Zabudnite na špiónov a vírusy

Kto používa normálne nastavený prehliadač Internet Explorer, riskuje. Riskuje je pritom slabé slovo, presnejšia formulácia by znela: Kto používa nejaký čas prehliadač Internet Explorer v normálnomn nastavení, na svojom počítači určite má nainštalovaných niekoľko programov, ktoré nechcel, neinštaloval vedome. Stiahli sa z rôznych webov a teraz v počítači môžu začať konať.

Používatelia prehliadača Firefox môžete byť pokojní – je nepravdepodobné, že by sa váš počítač infikoval vírusom, či niektorým špionážnym programom z niektorého webu.

Niektoré špionážne programy len zisťujú, na aké weby chodíte. Iné môžu byť dotieravým teroristom, ktorý vás núti, aby vašou hlavnou stránkou bol nejaký obskúrny vyhľadávač, či pochybná služba. Horšie verzie týchto programov dokonca upravia aj Windows a vnútia vám reklamy aj tam, kde nechcete. Ešte horšími verziami rizika sú vírusy a iné škodlivé kódy, ktoré môžu nielen strpčiť život, ale poškodiť dáta.

Podobné aktivity sa dejú na absolútnej väčšine počítačov, na ktorých sa browsuje cez bežne nastavený Internet Explorer. Mnohé počítače nemajú dlho žiadne vážnejšie viditeľné následky a tak používateľ ani nevie, koľko informácií z jeho počítača odchádza.

Patríte k spokojným používateľom Exploreru? Potom vám odporúčam aspoň občas prekontrolovať počítač niektorým aktuálnym antivírusovým programom a tiež programom Ad-aware, ktorý sa dá stiahnuť zo stránky www.lavasoft.de.

Je možné, že budete veľmi prekvapení, čo všetko máte v počítači bez toho, aby ste to tam boli dali, alebo nebodaj chceli…

Používanie prehliadača Firefox eliminuje riziko inštalácie takýchto kódov bez vedomia používateľa na minimum. Už tento fakt sám o sebe je vážnym argumentom. Mám to overené – skenovanie programom Ad-Aware na počítači s Firefoxom spravidla nenájde vôbec nič škodlivé, ako dôsledok browsovania nezabezpečeným prehliadačom.

Možno sa vám bezpečnosť nevidí až natoľko dôležitá – potom je jasné, že sa vám zatiaľ s dátami nič zlé nestalo. Kto však prišiel o dáta, alebo musel namáhavo odstraňovať následky vírusu, býva oveľa ochotnejší podniknúť protiopatrenia.

Preto odporúčam, aby ste sa neučili až na vlastných chybách. Použite prehliadač Firefox a významne tým prispejete do svojej pokojnej budúcnosti. Je výkonný a zadarmo, Obetujte chvíľu nepohodlia, kým si navyknete na predsa len mierne odlišné ovládanie.

11.03.2005

Komentáre k článku: Zabudnite na špiónov a vírusy

  1. Ray 01. 07. 2009

    Hlavne si k tomu hned po pripojeni internetu nainstalujte antivir (odporucam avast – zadarmo a celkom ucinny) a firewall (napr. comodo firewall pro)

Pridajte komentár: