Zabudnite na nečitateľné písmo

Mnoho webov používa takpovediac mikroskopické písmo. Kým má človek „násť“ rokov, vidí jasne a ostro, ale s pribúdajúcimi rokmi sa rozlíšenie oka už len zhoršuje. Firefox pomôže.

V nastavení fontov tohto prehliadača je možné stanoviť, aké písmo sa použije.

Štandardne je nastavené, aby sa použil predpis, ktorý navrhol autor webu. Potom sa web zobrazí tak, ako to stanovil webmaster.

Časom však možno zistíte, že maličké písmenká sa vám čítajú zle. Firefox umožňuje určiť, aké písmo ešte prečítate. Ak je na nejakom webe použité menšie písmo, Firefox tento príkaz neuposlúchne a písmo zobrazí len po veľkosť, akú ste povolili vy.

Rovnako môžete určiť aj font, akým má byť zobrazený obsah webstránok – veľkosť, aj druh.

Márne sa potom webmastri snažia vnútiť vám rôzne nečitateľné fonty – web uvidíte v takom písme, aké sa číta dobre – vám.

Napríklad na obrazovke sa lepšie číta písmo bezpätkové, ako Verdana, alebo Arial. Pre tlač na papier je zas vhodnejší niektorý z pätkových druhov písma, napríklad Times.

Dôvod je prostý. Rastrovanie obrazu na monitor je pomerne hrubé a písmenko na obrazovke sa skladá len z niekoľkých málo bodov. Pätka sa spravidla nemôže zobraziť dostatočne precízne a preto môže skôr rušiť, ako pomáhať splavnému čítaniu. Na papieri je však rozlíšenie precízne a tam pätky pomáhajú vytvoriť optické „riadky“, ktoré oveľa lepšie vedú oko pri čítaní…

Firefox teda zlepšuje prístupnosť webov, ktoré sú pre použitie maličkých písiem, či zle voleného písma (napríklad Times) na obrazovke takmer nečitateľné. Po dvoch kliknutiach je taký web skrotený a prístupný.

Áno, takáto úprava často mierne „rozhodí“ dizajn niektorých stránok, ale zdá sa, že momentálne ešte nemôžeme chcieť všetko.

11.03.2005

Pridajte komentár: