Reklama a jej blokovanie

V prehliadači Firefox sa dá obťažujúca reklama zrušiť doslova jediným kliknutím. Môže to spôsobiť vážne problémy webom, ktoré z reklamy žijú. Alebo aj nie.

Väčšina webov, aby boli a vychádzali, stojí pomerne veľké peniaze. Prevádzka, správa, dátové prenosy, autori… Kto to zaplatí? Čitatelia sa nezložia, aby mali „svoj“ server. Potom ostávajú možnosti že obsah sponzoruje sám autor a daruje ho svetu, alebo sa na serveri predáva reklama a zo zisku z reklamy sa platí prevádzka a tvorba webu.

Aby však reklama bola účinná, čitateľ ju musí vidieť – aby naň mohla pôsobiť.

Firefox však umožňuje použiť výkonný modul AdBlock, adblock.mozdev.org, či iné postupy, ktoré zasadia smrteľný úder všetkým reklamám.

Prehliadanie webu bez reklám je príjemné a rýchle. Web bez reklamy je priam balzam, pretože mediálne agentúry v poslednej dobe ako keby celkom strácali príčetnosť. Na stránky pumpujú agresívne a dátovo nezmyselne veľké reklamy, ktoré obťažujú pozornosť a pre pomalšie pripojených sú aj zle stiahnuteľné.

Nečudo, že mnoho používateľov hľadá spôsob, ako sa zbaviť tohto obťažovania. Že na ne nekliknú už z trucu.

Firefox teda umožňuje prezerať si weby takpovediac „načierno“, pretože zhliadnutie reklamy je cenou za prehliadanie obsahu. Čím viac ľudí však bude reklamu filtrovať, tým menej bude účinná a v jednej chvíli sa bude musieť niečo zmeniť.

Buď budú agentúry vkladať reklamy inou technológiou a v iných formátoch, ako dnes, alebo bude musieť zaniknúť dosť webov, ktoré sa bez reklamy proste neuživia.

Výsledkom možno bude vznik serverov, na ktoré je prístup možný len po zaplatení…

Je možné, že programátori nájdu spôsob, ako skontrolovať, či čitateľ reklamu aspoň stiahol a zobrazil – ak nie, zneprístupnia mu ďalšie čítanie…

Ak sa Firefox viac rozšíri, môže filtrovanie reklám spôsobiť vážne problémy nejednému serveru.

Možno by sa grafici mediálnych agentúr mali zamyslieť, či by nebolo efektívnejšou cestou predkladať nám reklamy decentné a lepšie zacielené. Také reklamy totiž majú výbornú klikanosť a pritom nenaštvú nebohých návštevníkov až tak, že ich prinútia zapnúť si filtre reklám.

Toľko úvaha. A teraz prax: absolútna väčšina ľudí jednoducho reklamy nefiltruje, aj keď im dajú na to nástroje. Takže články tohto druhu sú možno len samoúčelným výkrikom…

11.03.2005

Pridajte komentár: