Regulujeme rýchlosť štartu

Netrpezlivý používateľ chce všetko ihneď. Ako sa dá na minimum skrátiť čas štartu Firefoxu? Nepoužívajte žiadne rozšírenia, ktoré naozaj nepotrebujete.

Rozšírenia dokážu výrazne zmeniť použiteľnosť prehliadača. Tu si nainštalujeme nejaký toolbar, tam nejaké stavové okno a nabudúce blokátor reklám.

Jedného dňa však zistíte, že od chvíle, čo kliknete na ikonu Firefoxu do chvíle, kedy sa s ním dá reálne pracovať, ubehnú pomalé a dlhé sekundy. Tento čas však nie je potrebné trpieť.

V menu Nástroje > Rozšírenia nájdete zoznam všetkých nainštalovaných rozšírení, ktoré sú v prehliadači dostupné. S každým z rozšírení môžete spraviť dve veci:

  1. Odinštalovať
  2. Zakázať

Odinštalácia má zmysel v prípade, že sa vám dané rozšírenie neosvedčilo, nepáči, alebo nehodí sa vám. Tým krokom sa inštalovaného rozšírenia zbavíte.

Zákaz rozšírenia znamená, že dané rozšírenie síce zostáva v prehliadači, ale nepoužije sa. Táto voľba má význam v prípade, že rozšírenie potrebujete len občas. Na zvyšný čas ho proste zakážte a Firefox sa bude správať tak, ako keby v ňom zakázané rozšírenie nebolo vôbec.

To sa v praxi aj prejaví – Firefox, obťažkaný batériou rozšírení zaberá viac pamäte a má dlhý štart. Stačí ich zakázať a pamäťové nároky i čas štartu aplikácie klesnú na čísla porovnateľné s "prázdnym" prehliadačom.

V praxi

Nárast pamäťovej náročnosti a inicializácie nie je síce neprijateľný, ale je citeľný. Testoval som zaťaženie Firefoxu postupnou inštaláciou niekoľkých bežných extenzií a meral som, koľko pamäte prehliadač zaberie a koľko času uplynie od kliknutia na ikonu Firefox po otvorenie bežnej domácej stránky.

Rozšírenie Miesto v pamäti Čas štartu
Prázdny prehliadač 17,5 mega 2,7 sekundy
+ Rozšírenie pre vývojárov weby 18, 6 mega 3,2 sekundy
+ Rozšírenie Adblock 19,6 mega 3,8 sekundy
+ Rozšírenie Google a Alexa Rank 19,8 mega 3,9 sekundy
+ Rozšírenie Googlebar 20,5 4,1 sekundy

A takto by sa dalo pokračovať. Presné čísla nie sú až tak dôležité, ale čas štartu sa predlžuje, čo môže nejednému z používateľov vážne prekážať.

Záleží predovšetkým na spôsobe použitia:

  • Ak prehliadač štartujete každú chvíľu, oplatí sa šetriť a zraziť čas štartu na minimum, pretože sekundička sa zráta so sekundičkou a vy pri počítači za celý deň čakáte desiatky sekúnd zbytočne…
  • Ak s prehliadačom dlho prezeráte weby a štartujete ho len tu a tam, potom sa netreba trápiť nejakou tou sekundičkou navyše… Síce štart potrvá možno až "nekonečných" 5, či 10 sekúnd, ale potom už pracuje normálne a svižne a s komfortom všetkých rozšírení, ktoré ste chceli…

K šetreniu času štartu vás doženie možno aj štýl práce, pri ktorom človek robí niečo iné, než snorenie po webe. Tu a tam si však chce niečo overiť cez Google, či na webe. Potom je čas štartu pomalý, môže trvať aj viac sekúnd a to už zdržiava.

No a, samozrejme, majitelia pomalších počítačov budú mať asi tento problém vypuklejší v porovnaní s najnovšími konfiguráciami.

Preto by som vás chcel poprosiť, že ak sa chcete rozhorieť v diskusii na tému, že Firefox je príliš pomalý, alebo naopak bezproblémovo rýchly, myslite aj na to, že na rýchlosť má podstatný vplyv aj to

  1. aké rozšírenia
  2. koľko rozšírení
  3. aký rýchly počítač

až po posúdení týchto faktorov sa dá určiť, či výkriky nadšenia, alebo zlosti smerom k Firefoxu sú namieste, alebo ide len o nedorozumenie medzi diskutujúcimi, spôsobené rozdielnou konfiguráciou.

Ostatne rozšírenia sú zadarmo a bez záruky – ak máte pocit, že po inštalácii niektorého rozšírenia sa vám Firefox začal správať čudne, skúste podozrivé rozšírenie – zakázať.

Spôsob merania času štartu

Čas štartu som meral tak, že aplikáciu som štartoval niekoľkokrát po sebe a vždy vypol. Tak sa nameria najlepší možný čas štartu, pretože veľa dát sa nachádza v cache. Štart Firefoxu po bežnej práci s počítačom je však pomalší, pretože časť dát nie je v cache a treba ju najskôr načítať z harddisku. Pre porovnanie: Prvý štart Firefoxu mi trvá 5,4 sekundy, rovnaká konfigurácia, ale opakovaný štart už klesne na 3,5 sekundy.

Preto môže niekomu počítanie sekundičiek pripadať malicherné, zatiaľ čo iný používateľ práve z dôvodu pomalého štartu na Firefox zanevrie…

Internet Explorer totiž, ako súčasť systému, štartuje citeľne rýchlejšie. Verzia Internet Explorer 6 na rovnakom počítači, na akom som testoval Firefox štartuje 1,6 sekundy po prvý krát a 1,2 sekundy po opakovanom volaní. To už je prakticky bez čakania…

Pridajte komentár: