Má aj problémy

Len málo stránok je vo Firefoxe nepoužívateľných. Treba však o tom vedieť a pripraviť sa na fakt, že Firefox je trocha iným ako Explorer.

Firefox vás nepustí na každý web. Presnejšie povedané – nie každý web pustí „na seba“ Firefox.

Donedávna bolo používanie prehliadača Internet Explorer tak masové, že mnoho tvorcov stránok písalo weby len pre tento prehliadač. Ak na ne príde návštevník s iným prehliadačom, má smolu.

Tento stav sa však začína meniť – Ľudia začali Firefox používať a vidieť to aj na poklese zastúpenia prehliadač Internet Explorer. Počet návštevníkov používajúcich Firefox rastie a to si vynúti aj reakciu tvorcov webov – mnohí už začali weby optimalizovať, aby boli aj vo Firefoxe dobre čitateľné.

Na čo sa teda treba pripraviť, ak prejdete z Exploreru na Firefox?

Na niektorých stránkach sa nezobrazí nič. Na iných bude písmo zliate „dohromady“. To sa však týka pomerne malého počtu webov.

Niektoré nemusia fungovať správne – Firefox totiž neinštaluje všetko automaticky. Ak potrebujete využívať napríklad Javu, alebo Flash, musíte si ich najskôr nainštalovať. (Ak ich využívať nepotrebujete, neinštalujte ich.)

Aj pri práci s kopírovaním obsahu stránok a následným vkladaním dát do aplikácií ako Word, či Excel zaznamenáte rozdielnosti. Podľa toho, čo chcete robiť je raz lepšie kopírovať z Exploreru, inokedy cez Firefox.

Použitie Prehliadača Firefox teda celkom určite nie je totožné s použitím Internet Exploreru, tu a tam sa dá naraziť na problém.

Napriek tomu výhody Firefoxu stoja za toto mierne nepohodlie. Navyše mnoho webov už pracuje na zmenách, aby boli pripravené na návštevníkov s Firefoxom.

Preto si na prechodné obdobie nechajte poruke aj Internet Explorer – niekedy sa vám bude ešte hodiť. Ak na nič iné, tak na sťahovanie Windows Update, ktorý zatiaľ funguje len cez Explorer.

11.03.2005

Pridajte komentár: