Keď treba Flash a Javu

Firefox nemá automaticky v sebe obsiahnutú Javu a podporu pre Flash. Ak chcete navštevovať stránky s náročnejšími aplikáciami, či s grafikou, musíte si tento balík doinštalovať.

  • Java je prostredie, ktoré umožní prácu s náročnejšími webmi, napríklad s rôznymi hrami, či internetovým bankingom.
  • Flash je plugin, ktorý umožňuje na stránkach zobraziť animácie vo formáte Flash.

Ak potrebujete pracovať s Javou, choďte na stránku firefox.czilla.cz/stahnout, kde nájdete okrem inštalácie Firefoxu aj ďalšie doplnky, ktoré sa dajú pridať.

Stojí však za zváženie, či naozaj tieto technológie aj potrebujete.

  • Zatiaľ čo Java má svoje opodstatnenie, ak pracujete s internet bankingom, u Flash technológie je odpoveď menej jednoznačná. Mnoho stránok Flash používa len na distribúciu dátovo nezmyselne veľkých a vizuálne agresívnych reklám. Ich nezobrazenie môže byť často priam balzamom na nervy, oči aj čas…
  • Ak už Flash nainštalovaný máte, môžete využiť doplnok pre Firefox, ktorý vypne jeho zobrazenie.

Tento doplnok sa volá FlashBlock a dá sa nájsť na adrese flashblock.mozdev.org. Tam, kde je v stránke použitá nejaká aplikácia Flash, zobrazí sa nenápadné tlačítko. Ak myslíte, že Flash vidieť potrebujete, zapnete tlačítko a animácia sa zobrazí…

Až po jej nainštalovaní človek naplno vidí márnosť snáh niektorých drahoplatených kreatívcov, ktorí sa nazdávajú, že ich na výplody je každý ochotný čakať desiatky sekúnd. Naozaj sa to oplatí len málokedy a ak narazíte na stránku, ktorá je vo Flashi, rýchlo sa naučíte, že existuje akýsi Flash-syndrom. Je to web, ktorý je síce o ničom, ale celkom dobre vyzerá. Len málokto má čas loviť v takých stránkach – často na nich okrem pozlátka nie je nič užitočné. FlashBlock je ideálnym indikátorom, ktorý vás varuje, že ste práve prišli na web, ktorý vás možno chce len ohromiť a nie informovať.

Výhoda Firefoxu teda je v tom, že vám umožní pozerať, alebo nepozerať si stránky, ktoré využívajú náročnejšie technológie. Prehliadanie webov bez týchto rozšírení býva pozorovateľne rýchlejšie a preto je fajn, že si môžeme vybrať, či chceme komfort, alebo rýchlosť.

11.03.2005

Pridajte komentár: