Informácie o práve prezeranom webe

Google Pagerank a Alexa Rank. Informácie, ktoré vám môžu našepkať, nakoľko „populárna“ je stránka, ktorú ste práve navštívili.

Zo stránky www.quirk.co.za/searchstatus si môžete stiahnuť zaujímavé rozšírenie, ktoré ukáže orientačné „hodnotenie“ aktuálne prezeraného webu niektorými vyhľadávačmi.

Tento údaj je síce zaujímavý skôr pre tvorcov webov, môže však byť prospešný aj pre iných záujemcov – predovšetkým sa z nich dá aspoň veľmi nahrubo odvodiť popularita webu.

  • Google Pagerank je veľmi orientačný údaj, ktorý by mal ukazovať mieru pravdepodobnosti, s akou sa na daný web dostanete. Čím viac rôznych webov ukazuje na niektorý web, tým vyšší Pagerank dosiahne. Čím vyššie číslo (maximálne 10) tým lepší Pagerank. Na Slovensku je pagerank 5 solídnym výsledkom.
  • Alexa Rank zas odráža meranie veľkého počtu používateľov Alexa Toolbar a udáva orientačnú návštevnosť webu v prepočte na milión ľudí. Čím menšie číslo, tým viac navštevovaný web. Bežné weby na Slovensku mávajú Alexa Rank niekde v oblasti 2 milióny až pol milióna. Vysoko navštevované weby, ako sme.sk majú rank okolo 50 tisíc až 10 tisíc.

Tieto údaje sa môžu občas hodiť – napríklad máte firemný web a nejaký pre vás neznámy profesný server vám ponúkne možnosť inzerovať vašu firmu u nich. Mrknete sa na ich hlavnú stránku a zrazu vidíte, že služba, ktorú ospevujú, ako pre váz nenahraditeľnú, má takmer nulovú návštevnosť. Hneď máte vo veci jasnejšie.

Aj pri posudzovaní informácií na webe sa hľadisko istej formy popularity môže hodiť.

(Určite nie, ako jediný faktor, podľa ktorého by sa mali robiť akékoľvek závery. Môže to byť využité len, ako doplnková informácia, ktorá však nie je celkom na škodu.)

11.03.2005

Pridajte komentár: