Firefox

Prehliadač internetových stránok Firefox sa dostal do štádia, kedy sa oplatí používať ho, ako hlavný prehliadač internetu. Otváram sériu článkov na tému kedy Firefox áno a kedy nie.

Prehliadač Firefox nie je žiadna novinka. Určite ste už pred pár rokmi zachytili pojem Mozilla – výkonný prehliadač, ktorý je zadarmo. Mnohým sa na Mozille nepáčilo, že sa snaží byť všetkým – prehliadačom, majlerom, editorom a ktovie čím ešte. Táto univerzálnosť sa prejavila aj v rýchlosti, Mozilla bola dlho príliš pomalá a to nejedného z nás odradilo od jej používania.

Preto vznikol prehliadač Firefox, ktorý je na minimum okresanou verziou Mozilly. Obsahuje len to najnutnejšie k efektívnemu prehliadaniu internetových stránok a nič iné.

Preto je jeho štart rýchly a práca s ním svižná.

Okrem toho umožňuje rozšíriť služby, ktoré chcete, aby vám poskytoval.

Keby sme mali zdôrazniť najdôležitejšie body, prečo používať tento prehliadač, padli by argumenty, ako:

  • Bezpečnosť
  • Efektivita
  • Modulárnosť
  • Prenositeľnosť

Inými slovami je to prehliadač, ktorý na minimum zníži riziko, že si do počítača zavlečiete vírus, či nejaký iný škodlivý kód. Vďaka práci so záložkami a mnohým praktickým nastaveniam sa browsuje pohodlnejšie. Do prehliadaču sa dajú integrovať služby, ktoré potrebujete práve vy. Alebo nedať – ak ich nepotrebujete. No a konečne je možné pomerne jednoducho prehliadač „zobrať“ a nainštalovať na iný počítač (napríklad pri reinštalácii) a nestratiť pritom desiatky zapamätaných hesiel, históriu či osobné nastavenia.

Týmto veciam sa budeme postupne venovať v sérii článkov.

Dnes začnime tým, že tento prehliadač sa dá stiahnuť z jeho oficiálnej stránky www.mozilla.org, alebo z podrobne informujúceho zdroja v češtine firefox.czilla.cz. Slovenské prostredie sa dá stiahnuť tu http://www.mozilla.sk/l10n/packs_ff.php

Inštalácia je bezproblémová, na otázku, či sa Firefox má použiť ako hlavný prehliadač internetových stránok pokojne odpovedajte áno. Veľká väčšina webov sa cez Firefox zobrazí riadne a ak by ste sa neskôr chceli vrátiť k inému prehliadaču, ako hlavnej aplikácii, je to operácia na tri kliknutia.

Komentáre k článku: Firefox

  1. vilma 01. 08. 2012

    potrebujem nastavit mikrofon ja prihovore pocujem druha strana nie

Pridajte komentár: